تبلیغات
مهریان - غربت و تنهایی امام حسین علیه السلام

غربت و تنهایی امام حسین علیه السلام

نویسنده :جواد مهریان
تاریخ:شنبه 20 آذر 1389-08:40 ق.ظ

غربت و تنهایی امام حسین علیه السلام

اشعار امام حسین علیه‏السلام

 

هنگامى كه امام حسین علیه‏السلام طفل شیرخوار را دفن كرد، بپاخاست و این اشعار را قرائت كرد:

«اینان به خدا كافر شدند، و از ثواب الهى از دیر زمان اعراض كردند؛ على را در گذشته كشتند، و فرزندش حسن، زاده بهترین خلق را شهید كردند؛ و این نتیجه كینه اینان بود، آنگاه گفتند: الان بر حسین به طور جمعى یورش بریم، اى واى بر گروهى كه پست هستند، جمعیت را گرد آورند براى اهل دو حرم؛ سپس حركت كردند و یكدیگر را سفارش نمودند بر كشتن من براى خشنودى دو ملحد (عبیدالله و یزید)؛ از خدا بر ریختن خونم نترسیدند، به امر عبیدالله كه زاده دو كافر است؛ ابن سعد با لشكرش همانند قطرات باران بر من تیر زدند؛ مرا جرم و گناهى از گذشته نبود، جز این كه فخر مى‏كردم به نور فرقدین (دو ستاره): على بهترین خلق بعد از پیامبر، و پیغمبر كه والدین او هر دو از قریشند؛ برگزیده خدا از خلق پدرم على است، سپس مادرم، پس من فرزند دو برگزیده هستم؛ نقره‏اى كه از طلا خالص گردیده، من همان نقره هستم و فرزند دو طلا؛ چه كسى همانند جد من در دنیا دارد، یا همانند پدرم، پس من فرزند دو ماه هستم؛ مادرم فاطمه زهرا، و پدرم شكننده سپاه كفر است در بدر و حنین؛ ریسمان محكم دین على مرتضى است، و پراكنده كننده لشكر دشمن و نمازگزار و به دو قبله؛ براى او در جنگ احد واقعه‏اى است كه حرارت آن فروكش كرد با گرفتن دو سپاه؛ سپس در احزاب و فتح، كه در آن نابودى دو سپاه عظیم بود؛ در راه خدا چه كردند، امت زشت كردار با عترت پیامبر و على؛ عترت نیكوكردار نبى مصطفى، و على بزرگوار و شجاع هنگام مقابله با سپاه؛ او خدا را در كودكى پرستید، در حالى كه قریش دو بت را مى‏پرستیدند؛ او بتها را رها كرد و آنها را سجده نكرد، با قریش هرگز حتى به مقدار طرفة العین.» (274)

آیا كسى هست كه از حرم رسول خدا دفاع كند؟ و آیا خداپرستى در میان شما وجود دارد كه درباره ظلمى كه بر ما رفته است از خدا بترسد؟ و یا كسى هست كه به فریادرسى ما به خدا دل بسته باشد؟ و یا كسى هست كه در كمك كردن به ما چشم امید به اجر و ثواب الهى دوخته باشد؟ زنان حرم وقتى كه این را از امام علیه‏السلام شنیدند صداى آنها به گریه بلند شد.

استغانه امام علیه‏السلام در دل دشمن اثرى نگذاشت، از همین رو امام علیه‏السلام مقابل اجساد مطهر یارانش آمد و فرمود:

اى حبیب بن مظاهر! و اى زهیر بن قین! و اى مسلم بن عوسجه! اى دلیران و اى پا در ركابان روز كارزار! چرا شما را ندا مى‏كنم ولى كلام مرا نمى‌شنوید؟! و شما را فرا مى‏خوانم ولى مرا اجابت نمى‌كنید؟! شما خفته و من امید دارم كه سر از خواب شیرین بردارید كه اینان پردگیان آل رسولند كه بعد از شما یاورى ندارند، از خواب برخیزید اى كریمان و در برابر این عصیان و طغیان از آل رسول دفاع كنید.


استغاثه امام علیه‏السلام

 

چون امام علیه‏السلام بدن‌هاى پاك و پاره پاره‏ یارانش را دید كه بر روى خاك كربلا افتاده است و دیگر كسى نمانده است كه از او حمایت كند و نیز بی‌تابى اهل‌بیت را مشاهده فرمود، در برابر سپاه كوفه ایستاد و فریاد برآورد كه:

هل من ذابٌ‏ٍ یذُبُّ عن حرم رسول الله؟ هل من موحٌدٍ یخاف اللّهِ فینا؟ هل من مغیث یرجو اللّه فى اغاثتنا؟ هل من معین یرجو ما عندالله فى اغاثتنا؟(275)

آیا كسى هست كه از حرم رسول خدا دفاع كند؟ و آیا خداپرستى در میان شما وجود دارد كه درباره ظلمى كه بر ما رفته است از خدا بترسد؟ و یا كسى هست كه به فریادرسى ما به خدا دل بسته باشد؟ و یا كسى هست كه در كمك كردن به ما چشم امید به اجر و ثواب الهى دوخته باشد؟

زنان حرم وقتى كه این را از امام علیه‏السلام شنیدند صداى آنها به گریه بلند شد.(276)

و امام سجاد علیه‏السلام چون استغانه پدر را شنید، از خیمه بیرون آمد و او آنچنان بیمار بود كه نمى‌توانست شمشیر خود را حمل كند، و با این ضعف مفرط به سوى میدان حركت كرد در حالى كه ام‏كلثوم از پشت سر او را صدا مى‏زد كه: اى فرزند برادرم! بازگرد، و آن حضرت مى‏گفت: اى عمه! مرا بگذار كه در برابر پسر رسول خدا مبارزه كنم.

امام حسین علیه‏السلام فرمود: اى خواهر! او را نگاه دار كه زمین خالى از نسل آل محمد نشود.(277)

این استغانه امام علیه‏السلام در دل دشمن اثرى نگذاشت، از همین رو امام علیه‏السلام مقابل اجساد مطهر یارانش آمد و فرمود:

یا حبیب بن مظاهر! و یا زهیر بن القین! و یا مسلم بن عوسجه! و یا ابطال الصفأ! و یا فرسان الهیجأ! مالى اُنادیكم فلا تسمعون؟! و اَدعوكم فلا تُجیبون؟! و انتم نیام ارجوكم تنتبهون، فهذه نسأ ال الرسول فقد علاهُنَّ من بعدكم النحول، فقوموا عن نومتكم ایّها الكرام و ادفعوا عن آل الرسول الصغاة اللئام.(278)

اى حبیب بن مظاهر! و اى زهیر بن قین! و اى مسلم بن عوسجه! اى دلیران و اى پا در ركابان روز كارزار! چرا شما را ندا مى‏كنم ولى كلام مرا نمى‌شنوید؟! و شما را فرا مى‏خوانم ولى مرا اجابت نمى‌كنید؟! شما خفته و من امید دارم كه سر از خواب شیرین بردارید كه اینان پردگیان آل رسولند كه بعد از شما یاورى ندارند، از خواب برخیزید اى كریمان و در برابر این عصیان و طغیان از آل رسول دفاع كنید.

در بعضى از روایات آمده است كه آن بدن‌هاى پاك به حركت در آمدند تا به نداى امام مظلوم خود لبیك گفته باشند و به زبان حال و یا به لسان قال مى‏گفتند: «ما براى اجراى فرامین تو حاضریم و در انتظار مقدم مبارك تو هستیم.»(279)


سفارش امام حسین به امام سجاد علیه‏السلام

 

از امام سجاد علیه‏السلام نقل شده است كه فرمود: پدرم در روز شهادتش مرا به سینه چسبانید در حالى كه خون ار سراپایش مى‏جوشید و به من فرمود: اى فرزندم! این دعا را كه تعلیم مى‏كنم حفظ كن كه آن را مادرم فاطمه زهرا علیهاالسلام به من تعلیم كرد و او از رسول خدا و رسول خدا از جبرئیل نقل كرده‏اند، هنگامى كه حاجت بسیار مهم و غمى بزرگ و امرى عظیم و دشوار به تو رو كند بگو: «بحق یس والقرآن الحكیم و بحق طه و القرآن العظیم، یا من یقدر على حوائج السائلین، یا من یعلم ما فى الضمیر، یا منفّساً فن المكروبین، یا مُفرّجاً عن المغمومین، یا راحم الشیخ الكبیر، یا رازق الطفل الصغیر، یا من لایحتاج الى التفسیر صلِّ على محمد و آل محمد و افعل بى كذا و كذا.»(280)

نوشته‏اند: امام علیه‏السلام هزار و نهصد و پنجاه نفر از سپاه دشمن را به استثناى مجروحان به قتل رسانید تا این كه عمر بن سعد فریاد برآورد: واى بر شما! مى‏دانید با چه كسى مبارزه مى‏كنید؟! این فرزند على بن ابى طالب كشنده عرب است! پس، از همه سوى بر او بتازید؛ پس از صدور این فرمان صد و هشتاد نفر با نیزه و چهار هزار نفر با تیر به آن حضرت حمله‌ور شدند.


وداع امام علیه‏السلام

 

در این هنگام امام عیله السلام براى وداع به سوى خیام آمد و فرمود: «یا سكینه! یا فاطمه! یا زینب ! یا ام‌كلثوم! علیكنّ منّى السّلام

سكینه فریاد بر آورد: اى پدر! آیا تن به مرگ داده‏اى؟!

امام علیه‏السلام فرمود: چگونه چنین نباشد كسى كه نه كمك كننده‏اى دارد و نه یاورى؟

سكینه گفت: اى پدر! ما را به حرم جدمان بازگردان!

امام علیه‏السلام فرمود: اگر مرغ قطا را رها مى‏كردند مى‏خوابید.(281)

خانم‌هاى حرم با شنیدن سخنان امام به زارى و شیون پرداختند، امام علیه‏السلام آنها را آرام فرمود و روى به‏ ام اكلثوم نمود و گفت: اى خواهر! تو را وصیت مى‏كنم كه خوددار باشى! آنگاه سكینه فریادكنان به سوى امام آمد، و آن حضرت سكینه را بسیار دوست مى‏داشت، او را به سینه چسبانید و اشك او را پاك كرد و گفت:

سیطول بعدى یا سكینه فاعلمى منك البكأ اذا الحمام دهانى لا تحرقى قلبى بدمعك حسرًْ مادام منّى الروح فى جثمانى فاذا قلت فانت اولى بالّذى تأتیننى یا خیرة النّسوان.(282) و (283)


 

مبارزه امام علیه‏السلام

 

آنگاه امام علیه‏السلام در حالى كه شمشیرش را برهنه كرده بود در برابر سپاه دشمن ایستاد و این اشعار را قرائت فرمود:

انا ابن على الطُّهر من آل هاشمٍ كفانى بهذا مفخراً حین افخر و جدّى رسول اللّه اكرم من مشى و نحن سراج الله فى الخلق نزهر و فاطم امُّى من سلالة احمد و عمّى یُدعى ذا الجناحین جعفر و فینا كتاب اللّه أُنزل صادقاً و فینا الهدى و الوحى بالخیر یُذكر و نحن امان اللّه للنّاس كلّه منطول بهذا فى الانام و نجهر و نحن ولاْ الحوض نسقى وُ لا تنابكأس رسول اللّه ما لیس یُنْكر و شیعتنا فى النّاس اكرم شیعة و مبغصنا یوم القیامة یخسر.(286) و (287)

سپس آنان را به مبارزه طلبید و هر كس به میدان قدم مى‏نهاد او را به قتل مى‏رسانید تا گروه زیادى از دشمن را كشت، پس بر میمنه سپاه حمله كرد و مى‏گفت:

الموت اولى من ركوب العار و العار اولى من دخول لنارح.(288)

آنگاه بر مسیره حمله‌ور مى‏شد و مى‏فرمود:

انا الحسین بن على آلیت ان لا انثنى احمى عیالات ابى امضى على دین النبى.(289) و (290)

امام فرمود: لباسى را براى من آرید كه كسى در آن طمع نكند تا آن را زیر لباس‌هایم بپوشم كه از بدنم بیرون نیاورند، پس لباس كوتاهى را براى او آوردند، آن حضرت فرمود: نه، این لباس اهل ذلت است؛ آنگاه لباس كهنه‏اى را گرفته و آن را پاره نمود و در بر كرد. پس آن را چاك زده و پوشید، و چنین كرد كه آن را بیرون نیاورند.

نوشته‏اند: امام علیه‏السلام هزار و نهصد و پنجاه نفر از سپاه دشمن را به استثناى مجروحان به قتل رسانید تا این كه عمر بن سعد فریاد برآورد: واى بر شما! مى‏دانید با چه كسى مبارزه مى‏كنید؟! این فرزند على بن ابى طالب كشنده عرب است!(291) پس، از همه سوى بر او بتازید؛ پس از صدور این فرمان صد و هشتاد نفر با نیزه و چهار هزار نفر با تیر به آن حضرت حمله‌ور شدند.(292)

امام علیه‏السلام بر اعور سلمى و عمرو بن حجاج زبیدى كه با چهار هزار نفر بر شریعه نگهبان بودند حمله كرد و اسب خود را در شریعه فرات راند، و چون اسب سر در آب برد كه بنوشد امام فرمود: تو تشنه‏اى و من تشنه، واللّه كه آب ننوشم تا تو آب نخورى، و چون اسب سخن امام را شنید سر برداشت، و آب ننوشید! گویا سخن امام را فهمید.

امام حسین علیه‏السلام فرمود: بنوش كه من نیز بنوشم! پس امام علیه‏السلام دستش را دراز كرد و مشتى از آب را برداشت.

شمر به امام گفت: به خدا سوگند كه به آن دسترسى پیدا نخواهى كرد.

پس مردى به امام علیه‏السلام گفت: فرات را مى‏بینى كه همانند شكم ماهیان جلوه مى‏كند؟! به خدا سوگند كه از آن ننوشى تا لب تشنه جان دهى!

امام حسین علیه‏السلام فرمود: خدایا او را تشنه بمیران.

نوشته‏اند كه: آن مرد پس از آن ماجرا فریاد مى‏زد: مرا آب دهید! آب برایش مى‏آوردند و آنقدر مى‏نوشید كه از دهانش مى‏ریخت، باز فریاد مى‏زد: مرا سیراب كنید! تشنگى مرا كشت! و چنین بود تا جان داد.(293)

برخى هم گفته‏اند كه: در آن هنگام سوارى گفت: اى ابا عبدالله! تو از خوردن آب لذت مى‏برى در حالى كه حریم تو را غارت مى‏كنند؟!

پس امام از شریعه بیرون آمد و بر آن قوم حمله كرد تا خود را به خیمه آل الله رسانید و دید كه سراپرده‏اش هنوز از دستبرد دشمن در امان مانده است.(294)


آخرین خطبه

 

امام علیه السلام در آخرین خطبه خود با بیانى بلیغ و رسا دشمنان را از مغرور شدن به دنیا و به آن بر حذر داشت، و از نوشته مورخان چنین بر مى‏آید آن حضرت به فاصله كوتاهى پس از ایراد این خطبه پر شور به شهادت رسید، و آن خطبه چنین است:

عباد الله اتقوا الله و كونوا من الدنیا على حذر فان الدنیا لو بقیت لاحد و بقى علیها احد لكانت الانبیأ احق بالبقأ و اولى بالرضأ و ارضى بالقضأ، غیر ان الله تعاى خلق الدنیا للبلأ و خلق اهلها للفنأ، فجدیدها بال و نعیمها مضمحل و سرورها مكفهر و المنزل بلغة و الدار قلعة، فتزودوا فانّ خیر الزاد التقوى و اتقوا الله لعلّكم تفلحون.(295)

اى بندگان خدا! تقواى خدا پیشته سازید و از دنیا حذر كنید، اگر دنیا براى كسى باقى مى‏ماند و كسى در دنیا جاویدان بود انبیاى الهى سزوارترین مردم به بقأ و اولى به رضا و خشنودى و راضى‏تر به قضاء الهى بودند، ولى خداى تعالى دنیا را براى بلا و آزمایش آفریده است و اهل آن را براى فنا خلق فرموده، هر چیز نو و جدید آن كهنه مى‏شود و نعمت‌هاى آن از بین مى‏رود و سرور آن به تلخى مبدل گردد؛ دنیا منزل ماندن نیست بلكه محل توشه برگرفتن است، پس توشه برگیرید كه بهترین توشه‏ها تقوى است و تقواى خدا را پیشه سازید تا رستگار شوید.


آخرین وداع

 

سپس امام علیه‏السلام براى بار دوم به خیام آمد و با اهل‌بیت خود وداع فرمود و آنان را به صبر و شكیبایى فراخواند و به ثواب و اجر الهى وعده داد و فرمان داد كه لباس‌هاى خود را پوشیده و آماده بلا شوند و به آنان فرمود: خود را براى سختی‌ها مهیا كنید و بدانید كه خداى تعالى حافظ و حامى شماست و به زودى شما را از شر دشمنان نجات خواهد داد، و عاقبت امر شما را ختم به خیر خواهد نمود و دشمنان شما را به انواع گرفتار خواهد ساخت و در عوض رنج‌ها و سختی‌هایى كه مى‏كشید شما را از انواع نعمت‌ها و كرامت‌ها برخوردار خواهد كرد، پس شكوه مكنید و سخنى نگوئید كه از قدر و ارزش شما بكاهد.(296)

آنگاه فرمود: لباسى را براى من آرید كه كسى در آن طمع نكند تا آن را زیر لباس‌هایم بپوشم كه از بدنم بیرون نیاورند، پس لباس كوتاهى را براى او آوردند، آن حضرت فرمود: نه، این لباس اهل ذلت است؛ آنگاه لباس كهنه‏اى را گرفته و آن را پاره نمود و در بر كرد.(297). پس آن را چاك زده و پوشید، و چنین كرد كه آن را بیرون نیاورند.

و چون خواست به طرف میدان رود التفاتى به سوى دخترش كه از زنان جدا گشته و در گوشه‏اى مى‏گریست و ندبه مى‏كرد، نمود، امام علیه‏السلام نزد او آمد و او را تسلى داد و این زبان حال اوست:

هذا الوداع عزیزتى و الملتقى یوم القیامة عند حوض الكوثر فدعى البكأ و للارسار تهیئى و استشعرى الصبر الجمیل و بادرى و اذا رایتینى على وجه الثرى دامى الورید مبضعاً فتصرى.(298)نوع مطلب : مذهبی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
on the road trip
دوشنبه 28 اسفند 1396 06:31 ب.ظ
Hello, Neat post. There is an issue along with your web site in internet explorer, would check
this? IE nonetheless is the market chief and a good
portion of other folks will miss your excellent writing due to this problem.
Cialisorete
یکشنبه 27 اسفند 1396 07:58 ب.ظ

You suggested this exceptionally well!
cialis dosage recommendations only now cialis for sale in us cost of cialis per pill how to purchase cialis on line acheter cialis kamagra preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg para diabeticos cialis daily new zealand cialis herbs legalidad de comprar cialis
buy health and beauty products online
چهارشنبه 23 اسفند 1396 03:00 ق.ظ
Just want to say your article is as astounding. The clearness on your publish is just
cool and that i can think you're an expert in this subject.

Well along with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated
with forthcoming post. Thank you 1,000,000 and please continue the rewarding work.
upgrade to a DVD system
سه شنبه 22 اسفند 1396 07:55 ب.ظ
Hi outstanding blog! Does running a blog such as
this take a great deal of work? I have absolutely no understanding
of coding however I had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyway, should you have any ideas or tips
for new blog owners please share. I know this is off subject but I simply
needed to ask. Thank you!
comment espionner un telephone
سه شنبه 22 اسفند 1396 05:03 ب.ظ
My brother suggested I might like this blog. He was once entirely right.

This put up truly made my day. You can not believe simply how much time
I had spent for this information! Thanks!
favorite music
سه شنبه 22 اسفند 1396 05:34 ق.ظ
Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your
content. Please let me know. Thank you
logiciel espion telephone
یکشنبه 20 اسفند 1396 08:04 ب.ظ
What i do not understood is in reality how you're not really much more neatly-appreciated than you might be now.
You are very intelligent. You already know thus considerably relating
to this topic, produced me personally imagine it from a lot of various angles.
Its like men and women don't seem to be involved until it's one thing to
do with Lady gaga! Your individual stuffs nice.
At all times handle it up!
fahrzeugspezifische Radioblende
شنبه 19 اسفند 1396 01:30 ب.ظ
Thanks for every other informative website. Where else may just I
am getting that kind of information written in such an ideal method?
I've a project that I'm simply now running on, and I have been on the look out for such
information.
comment espionner un telephone
سه شنبه 15 اسفند 1396 06:38 ب.ظ
Thanks a bunch for sharing this with all people you really
know what you're talking about! Bookmarked.
Kindly additionally seek advice from my web site =).
We will have a link exchange arrangement between us
application espion,pirater un portable
دوشنبه 14 اسفند 1396 12:37 ق.ظ
I like the valuable info you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here frequently.
I'm quite sure I'll learn many new stuff right here! Good luck for the next!
remedio super slim x
شنبه 12 اسفند 1396 04:39 ب.ظ
- Disminuye las grases acumuladas en el cuerpo.
Pivigodigobu.mihanblog.com
سه شنبه 8 اسفند 1396 10:23 ق.ظ
% image_title % é definitivamente о #1 !
Antennenadapter
سه شنبه 8 اسفند 1396 04:20 ق.ظ
Unquestionably believe that which you stated.
Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of.

I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about.
You managed to hit the nail upon the top as
well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
Will likely be back to get more. Thanks
como tratar a candidiase com vinagre
شنبه 5 اسفند 1396 02:50 ق.ظ
Gostei o fotos , еu na verdade como o dentre % imɑge_title %, perfecto .
mutants genetic gladiator cheats
جمعه 4 اسفند 1396 05:32 ب.ظ
بیشتر بنویسید، این همه چیزی است که باید بگویم. به معنای واقعی کلمه، به نظر میرسد که شما بر روی ویدیو تکیه کنید تا ذهن شما را به خود جلب کند.

شما قطعا می دانید که در مورد چه صحبت می کنید، چرا
وقتی که شما در حال ارسال ویدیوها به وبلاگ خود هستید، هوش خود را از بین ببرید
می تواند به ما چیزی روشنگر به ما بدهد
خواندن؟
satisfying aspect
جمعه 4 اسفند 1396 01:49 ب.ظ
That is a really good tip particularly to those fresh to
the blogosphere. Simple but very accurate info… Thanks for
sharing this one. A must read article!
automobile stereo parts
جمعه 4 اسفند 1396 07:59 ق.ظ
Hello, i think that i noticed you visited my weblog thus i got here to return the want?.I'm trying to
find things to improve my website!I assume
its adequate to use a few of your concepts!!
Schmuck Online Shop
جمعه 4 اسفند 1396 04:38 ق.ظ
Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
out and say I really enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over
the same topics? Thank you!
profs film 1985
پنجشنبه 3 اسفند 1396 04:00 ق.ظ
Je suis en 3ème au collège et j'en ai marre
des profs.
2 DIN Einbauset
چهارشنبه 2 اسفند 1396 10:10 ب.ظ
Thanks , I have recently been looking for info approximately this subject for a while and
yours is the greatest I have came upon so far. However, what in regards
to the conclusion? Are you sure in regards to the
supply?
Lautsprecher für VW
چهارشنبه 2 اسفند 1396 03:52 ب.ظ
This info is worth everyone's attention. When can I find out more?
upgrade that old CD player
دوشنبه 30 بهمن 1396 11:56 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
red interior
یکشنبه 29 بهمن 1396 06:32 ب.ظ
It is in reality a nice and useful piece of info. I'm happy that you shared this helpful information with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
vehicles
یکشنبه 29 بهمن 1396 06:10 ق.ظ
When someone writes an paragraph he/she maintains the thought of a user in his/her brain that
how a user can understand it. So that's why this piece of writing is
outstdanding. Thanks!
Aktivsystemadapter
یکشنبه 29 بهمن 1396 02:41 ق.ظ
I think this is one of the most significant info for me.
And i'm glad reading your article. But want to remark on few general things,
The website style is great, the articles is really nice : D.
Good job, cheers
Einbaulautsprecher Audi
شنبه 28 بهمن 1396 06:17 ب.ظ
This is a topic which is near to my heart... Thank you!
Exactly where are your contact details though?
Audi Autoboxen
شنبه 28 بهمن 1396 05:24 ب.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your
post's to be exactly I'm looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself?
I wouldn't mind producing a post or elaborating
on a number of the subjects you write related
to here. Again, awesome blog!
oblečenie
شنبه 28 بهمن 1396 04:09 ق.ظ
Super Post, obyčajný máš pravdu, však niektorým otázkam i aspekty Tine sporná.
Rozhodne rovnaký blog môžu spoľahnúť rešpekt. Myslím,
že napriek tomu som klesať.
an impressive range of items
پنجشنبه 26 بهمن 1396 04:11 ب.ظ
Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will be sure to bookmark your
blog and will often come back someday. I
want to encourage that you continue your great posts, have a nice weekend!
Radioeinbau Set
پنجشنبه 26 بهمن 1396 12:44 ب.ظ
I like it when people get together and share
thoughts. Great site, stick with it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30