تبلیغات
مهریان - غربت و تنهایی امام حسین علیه السلام

غربت و تنهایی امام حسین علیه السلام

نویسنده :جواد مهریان
تاریخ:شنبه 20 آذر 1389-08:40 ق.ظ

غربت و تنهایی امام حسین علیه السلام

اشعار امام حسین علیه‏السلام

 

هنگامى كه امام حسین علیه‏السلام طفل شیرخوار را دفن كرد، بپاخاست و این اشعار را قرائت كرد:

«اینان به خدا كافر شدند، و از ثواب الهى از دیر زمان اعراض كردند؛ على را در گذشته كشتند، و فرزندش حسن، زاده بهترین خلق را شهید كردند؛ و این نتیجه كینه اینان بود، آنگاه گفتند: الان بر حسین به طور جمعى یورش بریم، اى واى بر گروهى كه پست هستند، جمعیت را گرد آورند براى اهل دو حرم؛ سپس حركت كردند و یكدیگر را سفارش نمودند بر كشتن من براى خشنودى دو ملحد (عبیدالله و یزید)؛ از خدا بر ریختن خونم نترسیدند، به امر عبیدالله كه زاده دو كافر است؛ ابن سعد با لشكرش همانند قطرات باران بر من تیر زدند؛ مرا جرم و گناهى از گذشته نبود، جز این كه فخر مى‏كردم به نور فرقدین (دو ستاره): على بهترین خلق بعد از پیامبر، و پیغمبر كه والدین او هر دو از قریشند؛ برگزیده خدا از خلق پدرم على است، سپس مادرم، پس من فرزند دو برگزیده هستم؛ نقره‏اى كه از طلا خالص گردیده، من همان نقره هستم و فرزند دو طلا؛ چه كسى همانند جد من در دنیا دارد، یا همانند پدرم، پس من فرزند دو ماه هستم؛ مادرم فاطمه زهرا، و پدرم شكننده سپاه كفر است در بدر و حنین؛ ریسمان محكم دین على مرتضى است، و پراكنده كننده لشكر دشمن و نمازگزار و به دو قبله؛ براى او در جنگ احد واقعه‏اى است كه حرارت آن فروكش كرد با گرفتن دو سپاه؛ سپس در احزاب و فتح، كه در آن نابودى دو سپاه عظیم بود؛ در راه خدا چه كردند، امت زشت كردار با عترت پیامبر و على؛ عترت نیكوكردار نبى مصطفى، و على بزرگوار و شجاع هنگام مقابله با سپاه؛ او خدا را در كودكى پرستید، در حالى كه قریش دو بت را مى‏پرستیدند؛ او بتها را رها كرد و آنها را سجده نكرد، با قریش هرگز حتى به مقدار طرفة العین.» (274)

آیا كسى هست كه از حرم رسول خدا دفاع كند؟ و آیا خداپرستى در میان شما وجود دارد كه درباره ظلمى كه بر ما رفته است از خدا بترسد؟ و یا كسى هست كه به فریادرسى ما به خدا دل بسته باشد؟ و یا كسى هست كه در كمك كردن به ما چشم امید به اجر و ثواب الهى دوخته باشد؟ زنان حرم وقتى كه این را از امام علیه‏السلام شنیدند صداى آنها به گریه بلند شد.

استغانه امام علیه‏السلام در دل دشمن اثرى نگذاشت، از همین رو امام علیه‏السلام مقابل اجساد مطهر یارانش آمد و فرمود:

اى حبیب بن مظاهر! و اى زهیر بن قین! و اى مسلم بن عوسجه! اى دلیران و اى پا در ركابان روز كارزار! چرا شما را ندا مى‏كنم ولى كلام مرا نمى‌شنوید؟! و شما را فرا مى‏خوانم ولى مرا اجابت نمى‌كنید؟! شما خفته و من امید دارم كه سر از خواب شیرین بردارید كه اینان پردگیان آل رسولند كه بعد از شما یاورى ندارند، از خواب برخیزید اى كریمان و در برابر این عصیان و طغیان از آل رسول دفاع كنید.


استغاثه امام علیه‏السلام

 

چون امام علیه‏السلام بدن‌هاى پاك و پاره پاره‏ یارانش را دید كه بر روى خاك كربلا افتاده است و دیگر كسى نمانده است كه از او حمایت كند و نیز بی‌تابى اهل‌بیت را مشاهده فرمود، در برابر سپاه كوفه ایستاد و فریاد برآورد كه:

هل من ذابٌ‏ٍ یذُبُّ عن حرم رسول الله؟ هل من موحٌدٍ یخاف اللّهِ فینا؟ هل من مغیث یرجو اللّه فى اغاثتنا؟ هل من معین یرجو ما عندالله فى اغاثتنا؟(275)

آیا كسى هست كه از حرم رسول خدا دفاع كند؟ و آیا خداپرستى در میان شما وجود دارد كه درباره ظلمى كه بر ما رفته است از خدا بترسد؟ و یا كسى هست كه به فریادرسى ما به خدا دل بسته باشد؟ و یا كسى هست كه در كمك كردن به ما چشم امید به اجر و ثواب الهى دوخته باشد؟

زنان حرم وقتى كه این را از امام علیه‏السلام شنیدند صداى آنها به گریه بلند شد.(276)

و امام سجاد علیه‏السلام چون استغانه پدر را شنید، از خیمه بیرون آمد و او آنچنان بیمار بود كه نمى‌توانست شمشیر خود را حمل كند، و با این ضعف مفرط به سوى میدان حركت كرد در حالى كه ام‏كلثوم از پشت سر او را صدا مى‏زد كه: اى فرزند برادرم! بازگرد، و آن حضرت مى‏گفت: اى عمه! مرا بگذار كه در برابر پسر رسول خدا مبارزه كنم.

امام حسین علیه‏السلام فرمود: اى خواهر! او را نگاه دار كه زمین خالى از نسل آل محمد نشود.(277)

این استغانه امام علیه‏السلام در دل دشمن اثرى نگذاشت، از همین رو امام علیه‏السلام مقابل اجساد مطهر یارانش آمد و فرمود:

یا حبیب بن مظاهر! و یا زهیر بن القین! و یا مسلم بن عوسجه! و یا ابطال الصفأ! و یا فرسان الهیجأ! مالى اُنادیكم فلا تسمعون؟! و اَدعوكم فلا تُجیبون؟! و انتم نیام ارجوكم تنتبهون، فهذه نسأ ال الرسول فقد علاهُنَّ من بعدكم النحول، فقوموا عن نومتكم ایّها الكرام و ادفعوا عن آل الرسول الصغاة اللئام.(278)

اى حبیب بن مظاهر! و اى زهیر بن قین! و اى مسلم بن عوسجه! اى دلیران و اى پا در ركابان روز كارزار! چرا شما را ندا مى‏كنم ولى كلام مرا نمى‌شنوید؟! و شما را فرا مى‏خوانم ولى مرا اجابت نمى‌كنید؟! شما خفته و من امید دارم كه سر از خواب شیرین بردارید كه اینان پردگیان آل رسولند كه بعد از شما یاورى ندارند، از خواب برخیزید اى كریمان و در برابر این عصیان و طغیان از آل رسول دفاع كنید.

در بعضى از روایات آمده است كه آن بدن‌هاى پاك به حركت در آمدند تا به نداى امام مظلوم خود لبیك گفته باشند و به زبان حال و یا به لسان قال مى‏گفتند: «ما براى اجراى فرامین تو حاضریم و در انتظار مقدم مبارك تو هستیم.»(279)


سفارش امام حسین به امام سجاد علیه‏السلام

 

از امام سجاد علیه‏السلام نقل شده است كه فرمود: پدرم در روز شهادتش مرا به سینه چسبانید در حالى كه خون ار سراپایش مى‏جوشید و به من فرمود: اى فرزندم! این دعا را كه تعلیم مى‏كنم حفظ كن كه آن را مادرم فاطمه زهرا علیهاالسلام به من تعلیم كرد و او از رسول خدا و رسول خدا از جبرئیل نقل كرده‏اند، هنگامى كه حاجت بسیار مهم و غمى بزرگ و امرى عظیم و دشوار به تو رو كند بگو: «بحق یس والقرآن الحكیم و بحق طه و القرآن العظیم، یا من یقدر على حوائج السائلین، یا من یعلم ما فى الضمیر، یا منفّساً فن المكروبین، یا مُفرّجاً عن المغمومین، یا راحم الشیخ الكبیر، یا رازق الطفل الصغیر، یا من لایحتاج الى التفسیر صلِّ على محمد و آل محمد و افعل بى كذا و كذا.»(280)

نوشته‏اند: امام علیه‏السلام هزار و نهصد و پنجاه نفر از سپاه دشمن را به استثناى مجروحان به قتل رسانید تا این كه عمر بن سعد فریاد برآورد: واى بر شما! مى‏دانید با چه كسى مبارزه مى‏كنید؟! این فرزند على بن ابى طالب كشنده عرب است! پس، از همه سوى بر او بتازید؛ پس از صدور این فرمان صد و هشتاد نفر با نیزه و چهار هزار نفر با تیر به آن حضرت حمله‌ور شدند.


وداع امام علیه‏السلام

 

در این هنگام امام عیله السلام براى وداع به سوى خیام آمد و فرمود: «یا سكینه! یا فاطمه! یا زینب ! یا ام‌كلثوم! علیكنّ منّى السّلام

سكینه فریاد بر آورد: اى پدر! آیا تن به مرگ داده‏اى؟!

امام علیه‏السلام فرمود: چگونه چنین نباشد كسى كه نه كمك كننده‏اى دارد و نه یاورى؟

سكینه گفت: اى پدر! ما را به حرم جدمان بازگردان!

امام علیه‏السلام فرمود: اگر مرغ قطا را رها مى‏كردند مى‏خوابید.(281)

خانم‌هاى حرم با شنیدن سخنان امام به زارى و شیون پرداختند، امام علیه‏السلام آنها را آرام فرمود و روى به‏ ام اكلثوم نمود و گفت: اى خواهر! تو را وصیت مى‏كنم كه خوددار باشى! آنگاه سكینه فریادكنان به سوى امام آمد، و آن حضرت سكینه را بسیار دوست مى‏داشت، او را به سینه چسبانید و اشك او را پاك كرد و گفت:

سیطول بعدى یا سكینه فاعلمى منك البكأ اذا الحمام دهانى لا تحرقى قلبى بدمعك حسرًْ مادام منّى الروح فى جثمانى فاذا قلت فانت اولى بالّذى تأتیننى یا خیرة النّسوان.(282) و (283)


 

مبارزه امام علیه‏السلام

 

آنگاه امام علیه‏السلام در حالى كه شمشیرش را برهنه كرده بود در برابر سپاه دشمن ایستاد و این اشعار را قرائت فرمود:

انا ابن على الطُّهر من آل هاشمٍ كفانى بهذا مفخراً حین افخر و جدّى رسول اللّه اكرم من مشى و نحن سراج الله فى الخلق نزهر و فاطم امُّى من سلالة احمد و عمّى یُدعى ذا الجناحین جعفر و فینا كتاب اللّه أُنزل صادقاً و فینا الهدى و الوحى بالخیر یُذكر و نحن امان اللّه للنّاس كلّه منطول بهذا فى الانام و نجهر و نحن ولاْ الحوض نسقى وُ لا تنابكأس رسول اللّه ما لیس یُنْكر و شیعتنا فى النّاس اكرم شیعة و مبغصنا یوم القیامة یخسر.(286) و (287)

سپس آنان را به مبارزه طلبید و هر كس به میدان قدم مى‏نهاد او را به قتل مى‏رسانید تا گروه زیادى از دشمن را كشت، پس بر میمنه سپاه حمله كرد و مى‏گفت:

الموت اولى من ركوب العار و العار اولى من دخول لنارح.(288)

آنگاه بر مسیره حمله‌ور مى‏شد و مى‏فرمود:

انا الحسین بن على آلیت ان لا انثنى احمى عیالات ابى امضى على دین النبى.(289) و (290)

امام فرمود: لباسى را براى من آرید كه كسى در آن طمع نكند تا آن را زیر لباس‌هایم بپوشم كه از بدنم بیرون نیاورند، پس لباس كوتاهى را براى او آوردند، آن حضرت فرمود: نه، این لباس اهل ذلت است؛ آنگاه لباس كهنه‏اى را گرفته و آن را پاره نمود و در بر كرد. پس آن را چاك زده و پوشید، و چنین كرد كه آن را بیرون نیاورند.

نوشته‏اند: امام علیه‏السلام هزار و نهصد و پنجاه نفر از سپاه دشمن را به استثناى مجروحان به قتل رسانید تا این كه عمر بن سعد فریاد برآورد: واى بر شما! مى‏دانید با چه كسى مبارزه مى‏كنید؟! این فرزند على بن ابى طالب كشنده عرب است!(291) پس، از همه سوى بر او بتازید؛ پس از صدور این فرمان صد و هشتاد نفر با نیزه و چهار هزار نفر با تیر به آن حضرت حمله‌ور شدند.(292)

امام علیه‏السلام بر اعور سلمى و عمرو بن حجاج زبیدى كه با چهار هزار نفر بر شریعه نگهبان بودند حمله كرد و اسب خود را در شریعه فرات راند، و چون اسب سر در آب برد كه بنوشد امام فرمود: تو تشنه‏اى و من تشنه، واللّه كه آب ننوشم تا تو آب نخورى، و چون اسب سخن امام را شنید سر برداشت، و آب ننوشید! گویا سخن امام را فهمید.

امام حسین علیه‏السلام فرمود: بنوش كه من نیز بنوشم! پس امام علیه‏السلام دستش را دراز كرد و مشتى از آب را برداشت.

شمر به امام گفت: به خدا سوگند كه به آن دسترسى پیدا نخواهى كرد.

پس مردى به امام علیه‏السلام گفت: فرات را مى‏بینى كه همانند شكم ماهیان جلوه مى‏كند؟! به خدا سوگند كه از آن ننوشى تا لب تشنه جان دهى!

امام حسین علیه‏السلام فرمود: خدایا او را تشنه بمیران.

نوشته‏اند كه: آن مرد پس از آن ماجرا فریاد مى‏زد: مرا آب دهید! آب برایش مى‏آوردند و آنقدر مى‏نوشید كه از دهانش مى‏ریخت، باز فریاد مى‏زد: مرا سیراب كنید! تشنگى مرا كشت! و چنین بود تا جان داد.(293)

برخى هم گفته‏اند كه: در آن هنگام سوارى گفت: اى ابا عبدالله! تو از خوردن آب لذت مى‏برى در حالى كه حریم تو را غارت مى‏كنند؟!

پس امام از شریعه بیرون آمد و بر آن قوم حمله كرد تا خود را به خیمه آل الله رسانید و دید كه سراپرده‏اش هنوز از دستبرد دشمن در امان مانده است.(294)


آخرین خطبه

 

امام علیه السلام در آخرین خطبه خود با بیانى بلیغ و رسا دشمنان را از مغرور شدن به دنیا و به آن بر حذر داشت، و از نوشته مورخان چنین بر مى‏آید آن حضرت به فاصله كوتاهى پس از ایراد این خطبه پر شور به شهادت رسید، و آن خطبه چنین است:

عباد الله اتقوا الله و كونوا من الدنیا على حذر فان الدنیا لو بقیت لاحد و بقى علیها احد لكانت الانبیأ احق بالبقأ و اولى بالرضأ و ارضى بالقضأ، غیر ان الله تعاى خلق الدنیا للبلأ و خلق اهلها للفنأ، فجدیدها بال و نعیمها مضمحل و سرورها مكفهر و المنزل بلغة و الدار قلعة، فتزودوا فانّ خیر الزاد التقوى و اتقوا الله لعلّكم تفلحون.(295)

اى بندگان خدا! تقواى خدا پیشته سازید و از دنیا حذر كنید، اگر دنیا براى كسى باقى مى‏ماند و كسى در دنیا جاویدان بود انبیاى الهى سزوارترین مردم به بقأ و اولى به رضا و خشنودى و راضى‏تر به قضاء الهى بودند، ولى خداى تعالى دنیا را براى بلا و آزمایش آفریده است و اهل آن را براى فنا خلق فرموده، هر چیز نو و جدید آن كهنه مى‏شود و نعمت‌هاى آن از بین مى‏رود و سرور آن به تلخى مبدل گردد؛ دنیا منزل ماندن نیست بلكه محل توشه برگرفتن است، پس توشه برگیرید كه بهترین توشه‏ها تقوى است و تقواى خدا را پیشه سازید تا رستگار شوید.


آخرین وداع

 

سپس امام علیه‏السلام براى بار دوم به خیام آمد و با اهل‌بیت خود وداع فرمود و آنان را به صبر و شكیبایى فراخواند و به ثواب و اجر الهى وعده داد و فرمان داد كه لباس‌هاى خود را پوشیده و آماده بلا شوند و به آنان فرمود: خود را براى سختی‌ها مهیا كنید و بدانید كه خداى تعالى حافظ و حامى شماست و به زودى شما را از شر دشمنان نجات خواهد داد، و عاقبت امر شما را ختم به خیر خواهد نمود و دشمنان شما را به انواع گرفتار خواهد ساخت و در عوض رنج‌ها و سختی‌هایى كه مى‏كشید شما را از انواع نعمت‌ها و كرامت‌ها برخوردار خواهد كرد، پس شكوه مكنید و سخنى نگوئید كه از قدر و ارزش شما بكاهد.(296)

آنگاه فرمود: لباسى را براى من آرید كه كسى در آن طمع نكند تا آن را زیر لباس‌هایم بپوشم كه از بدنم بیرون نیاورند، پس لباس كوتاهى را براى او آوردند، آن حضرت فرمود: نه، این لباس اهل ذلت است؛ آنگاه لباس كهنه‏اى را گرفته و آن را پاره نمود و در بر كرد.(297). پس آن را چاك زده و پوشید، و چنین كرد كه آن را بیرون نیاورند.

و چون خواست به طرف میدان رود التفاتى به سوى دخترش كه از زنان جدا گشته و در گوشه‏اى مى‏گریست و ندبه مى‏كرد، نمود، امام علیه‏السلام نزد او آمد و او را تسلى داد و این زبان حال اوست:

هذا الوداع عزیزتى و الملتقى یوم القیامة عند حوض الكوثر فدعى البكأ و للارسار تهیئى و استشعرى الصبر الجمیل و بادرى و اذا رایتینى على وجه الثرى دامى الورید مبضعاً فتصرى.(298)نوع مطلب : مذهبی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Auto Einbaulautsprecher
جمعه 31 شهریور 1396 11:15 ق.ظ
I'm not sure where you're getting your information, but great topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding
more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.
› http://www.radio-adapter.eu/blog/
جمعه 31 شهریور 1396 04:09 ق.ظ
I'm excited to discover this great site. I need to to thank you for ones time
due to this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you book-marked to look at new information in your website.
Autoradio Einbau Anleitungen
پنجشنبه 30 شهریور 1396 11:10 ب.ظ
Wonderful items from you, man. I have be mindful your stuff previous to and
you're simply extremely excellent. I actually like what you've bought
here, certainly like what you're stating and the way through which you assert it.

You're making it entertaining and you continue to
care for to keep it wise. I can not wait to read far more from you.
This is really a tremendous site.
Superb All-Around}
پنجشنبه 30 شهریور 1396 08:32 ب.ظ
After checking out a few of the blog posts on your site, I honestly
appreciate your technique of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know how you feel.
http://deepessence.com/
چهارشنبه 29 شهریور 1396 03:38 ق.ظ
Heya! I know this is somewhat off-topic however I had to ask.
Does operating a well-established website such as yours take a large amount of
work? I am brand new to running a blog but I do write in my journal every day.
I'd like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.
Please let me know if you have any kind of recommendations
or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!
postad.ru
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:02 ق.ظ
Remarkable! Its genuinely awesome piece of writing, I have got
much clear idea regarding from this article.
Captcha Reader C#
دوشنبه 27 شهریور 1396 03:22 ق.ظ
My family members every time say that I am killing my time here at web,
except I know I am getting knowledge every day by reading thes fastidious
content.
have a fun
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:49 ق.ظ
I used to be able to find good information from your content.
http://autoclub-zaz.ru
یکشنبه 26 شهریور 1396 10:33 ب.ظ
Hi there colleagues, its fantastic piece of
writing concerning tutoringand fully defined, keep it up all
the time.
http://ebay.com
یکشنبه 26 شهریور 1396 09:15 ب.ظ
You ρossibly can pⅼay it aanytime you want.? Daⅾdy answered.
?As a result оf spеakling about hhow great God is makes
him blissful and its worѕhip. Plaʏ it before you faⅼl asleep tonigһt
and oncе you gett up within the morning and God will probably be near you
ɑll day long.
decaptcher
یکشنبه 26 شهریور 1396 01:56 ب.ظ
Pretty! This was an incredibly wonderful article.
Thank you for providing this information.
need all of these parts
یکشنبه 26 شهریور 1396 01:21 ب.ظ
I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work and reporting!
Keep up the amazing works guys I've you guys
to my blogroll.
what speakers fit your car
یکشنبه 26 شهریور 1396 12:12 ب.ظ
If some one wants to be updated with latest technologies therefore
he must be go to see this website and be up to date daily.
VW aftermarket speakers
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:45 ق.ظ
I am really grateful to the holder of this website who has shared this impressive article at at this time.
Benjamin
شنبه 25 شهریور 1396 07:50 ب.ظ
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going
through troubles with your RSS. I don't know the reason why I am unable to subscribe to
it. Is there anybody else having similar RSS problems?
Anyone that knows the solution will you kindly respond?
Thanks!!
lots of advice
شنبه 25 شهریور 1396 07:08 ب.ظ
excellent submit, very informative. I wonder why the other specialists
of this sector don't understand this. You must proceed your writing.

I am sure, you have a great readers' base already!
Lautsprecher Set vordere Türen
شنبه 25 شهریور 1396 06:23 ب.ظ
Howdy would you mind letting me know which web host you're
working with? I've loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
Thank you, I appreciate it!
Lautsprecher Einbauhilfe
شنبه 25 شهریور 1396 06:19 ب.ظ
I really love your website.. Great colors & theme. Did you build this
website yourself? Please reply back as I'm attempting to create my own blog and would like to learn where you got this from
or exactly what the theme is named. Cheers!
Lilly
شنبه 25 شهریور 1396 05:47 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we
communicate?
the wonderful bit of advice
شنبه 25 شهریور 1396 04:47 ق.ظ
Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it ;) I am going to return yet again since I book marked
it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue
to guide other people.
http://www.autoradio-adapter.eu/blog/
جمعه 24 شهریور 1396 10:44 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?
mediklink.ru
پنجشنبه 23 شهریور 1396 05:35 ب.ظ
Stunning quest there. What happened after? Good luck!
The Word Point Translation Service
چهارشنبه 22 شهریور 1396 01:04 ب.ظ
Businesses are erasing the boundaries between nations and as a
result, communication compete with the indispensable portion in expanding your reach as entrepreneur.
Communication, in this quandary, is the genius to spell
out between any lingua franca yoke there is and the rewrite services bourgeon has made it
calm easier. You just from to persuade steady the company you trusteeship
your decipherment offers adequate help, which can be
verified close checking the reviews of the definite one.
esquadrias de ferro em curitiba
چهارشنبه 22 شهریور 1396 03:39 ق.ظ
Pela razão que o admin deste local está funcionando, não dúvida muito em
breve será famoso , devido à sua recurso conteúdo.
captcha solver chrome
سه شنبه 21 شهریور 1396 05:36 ق.ظ
Hi, I wish for to subscribe for this website to obtain most recent updates,
therefore where can i do it please assist.
Mose
سه شنبه 21 شهریور 1396 03:23 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find
this matter to be actually something that I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me. I am looking
forward for your next post, I'll try to get the
hang of it!
captcha reader online
دوشنبه 20 شهریور 1396 04:28 ب.ظ
It's appropriate time to make a few plans for the longer term and it
is time to be happy. I've read this post and if I may I
desire to counsel you some attention-grabbing issues or
suggestions. Maybe you could write next articles relating
to this article. I wish to learn even more issues approximately it!
decapther
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:04 ق.ظ
Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is valuable and everything.
But just imagine if you added some great images or videos to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with pics and video clips,
this site could undeniably be one of the most
beneficial in its field. Great blog!
http://addthis.com
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:05 ق.ظ
Weⅼl b᧐yѕ,? Mommy lastly stated after they had come
up with lotѕ of foolish concepts of what God did
fоr fun, ?What God actualⅼy likes is when folks love one
another and deal with eаⅽh other like wе do in our family.?
That madse sense to Lee and Lary sso Lee hugged Mommy andd Larry hugged dаddy tο just make God happү.
text captcha solver
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:51 ق.ظ
certainly like your web-site however you have to check the spelling
on quite a few of your posts. Many of them are rife
with spelling issues and I find it very bothersome to tell
the reality however I'll surely come back
again.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30